Chcete ležať doma a dostávať za to peniaze? V Holandsku to bude realita

0

 

Myšlienka a zároveň experiment, ktorý pripravuje vláda mesta Utrecht v Holandsku je niečo, čo na Slovensku asi nikdy nezažijeme. Ľudia budú dostávať dávky na pokrytie základných životných nákladov, predstavujúce približne 900 až 1300 eur. Obyvatelia mesta pri tom nebudú musieť pracovať či sa hlásiť na úrade.

Experiment „základného príjmu“, ktorý už v bol v minulosti testovaný aj v iných krajinách, sa snažia aplikovať v Utrechte. Základná myšlienka projektu je otázka. Čo sa stane, keď niekto dostane mesačný príjem bez pravidiel a kontroly? Bude sedieť pasívne doma alebo sa bude rozvíjať a poskytne zmysluplný prínos pre našu spoločnosť.

Vláda sa tak spojila s univerzitou v Utrechte a spolu budú vyhodnocovať úspešnosť projektu.

Pohľad na ulicu v Utrechte Zdroj: utrechtaanzee.nl

Pohľad na ulicu v Utrechte Zdroj: utrechtaanzee.nl

Celý projekt spočíva v tom, že sa vytvoria tri skupiny ľudí, ktorí budú dostávať dávky na prežitie, pričom by sa mal spustiť už začiatkom roka 2016. Jedna skupina bude dostávať dávku bez toho, aby im niekto určil, ako s ňou disponovať. Táto kategória sa môže aj zamestnať a pritom im dávku nikto nezoberie. Môžu si tak navýšiť svoj mesačný príjem.

Druhá skupina bude dostávať vyššie ako štandardné dávky, no bude podliehať regulám vlády, preukazovať záujem zamestnať sa alebo či si z dávok platia školenia, školy a rekvalifikačné kurzy. Tretia skupina bude dostávať rovnakú hodnotu dávky, ako do teraz a bude pokračovať podľa starého, zaužívaného systému.

Dvojnásobok platu obyčajného Slováka

Aká je platová realita na Slovensku, nie je nutné ani spomínať. V Utrechte však takáto experimentálna dávka bude znamenať približne 900 eur pre jedinca či 1300 eur pre pár alebo rodinu, a to mesačne. Z odhadovaných 300 ľudí, ktorí sa zúčastnia projektu, bude najmenej 50 osôb spadať do prvej skupiny, ktorá nebude podliehať žiadnej regulácii.

„Experiment sa snaží spochybniť predstavu, že ľudia, ktorí dostávajú verejné peniaze, musia byť strážení a prípadne trestaní odňatím dávok,“ povedal Nienke Horst, projektový manažér pre vládu mesta Utrecht. Kritici tohto experimentu tvrdia, že takýto základný príjem nebude motivovať ľudí zamestnať sa, a tým bude poškodzovať ekonomiku.

Zástancovia si však myslia, že ľudia budú mať viac času, chuti a hlavne prostriedkov robiť to, čo ich baví. Priniesť tak do spoločnosti niečo zmysluplné. Ďalšou možnosťou je, že si budú pokojne hľadať takú prácu, ktorá je pre nich najlepšia.

Minulosť a podobné projekty

Tento projekt bol v minulosti uskutočnený v mnohých štátoch. Najslávnejší projekt však prebiehal v Kanade pod názvom Mincome. Všetko sa odohralo v menšom meste Dauphin počas sedemdesiatych rokov minulého storočia a trval 5 rokov. Program Mincome dal takúto dávku každej rodine.

Účastníkom, ktorí v tej dobe pracovali, bol príplatok znížený o 50 centov za každý dolár, ktorý v tej dobe zarobili. Ak teda zarobili prácou 1000 dolárov, vláda im z príspevku zobrala 500 dolárov z dávky. Pracujúci tak dostal menej ako nepracujúci.

Vitajte v meste slnka Zdroj: thinkupstream.net

Vitajte v meste slnka Zdroj: thinkupstream.net

Test ukázal, že len málo kto prestal pracovať. Na druhej strane sa však znížil pracovný čas, čo poukazovalo na to, že ľudia sa viac venovali svojim rodinám či štúdiu. Mnoho mladých v týchto rodinách dosahovalo lepšie výsledky v škole a zaznamenal sa aj nárast dospelých študentov.

Ľudia sa prestali ponáhľať a hádať

Bohužiaľ, záverečná správa z projektu nebola nikdy vydaná. Do práce sa neskôr pustila Dr. Evelyn Forget, ktorá sa rozhodla projekt vyhodnotiť. Zistilo sa, že od práce poľavili len matky, ktoré sa chceli venovať deťom a mladiství, ktorí mali väčšiu finančnú podporu od rodičov, a tým pádom nemuseli chodiť na brigády v takom rozsahu, ako pred experimentom.

Zistila sa aj jedna zaujímavosť. Návštevnosť nemocníc v období Mincome poklesla o 8,5 percenta. Zaznamenal sa pokles pracovných úrazov, menej návštev na pohotovosti kvôli dopravným nehodám a takisto aj pokles domáceho násilia. V tomto období dokonca klesli i sadzby psychiatrov za ich výkony, nakoľko sa redukoval počet duševných chorôb.

Zdroj: en.wikipedia.org, zmescience.com

Snímky: morganmckinley.co.uk, utrechtaanzee.nl, thinkupstream.net

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
starbucks_wallpaper____by_heeartbreaktutorials-d7hmrwl
Starbucks mieri na Slovensko. Pozrite sa, kde si dáte svetovú kávu 

  Novinka bude dostupná ako unikátny projekt, ktorý nenájdete v žiadnom nákupnom centre, ale paradoxne na čerpacích staniciach.  Jedna zo...

Zavrieť