Mad Max je späť. V kinách rozpútal hotové peklo

0

 

Všade prítomný prach, vôňa benzínu, kvapky potu a dokonalé šialenstvo. Presne to čaká návštevníkov kina pri premietaní nového filmu od Georgea Millera, Mad Max.

Aj keď neboli klasické reklamy pred filmom príliš dlhé, čakanie na začiatok sa zdalo nekonečné. Na úvod má Max krátky preslov, v ktorom povie vety, ktoré sme už mali možnosť počuť aj v ukážkach: “Keď svet padol, každý z nás bol nejak zlomený. Bolo ťažké povedať, kto z nás je šialenejší. Ja či ostatní?”. To, čo nám režisér naservíroval potom, bola jedna dychberúca , nekompromisná, akčná jazda.

Slovo šialený sa tu skloňuje v každom páde. Či už to je hlavný záporák Immortan Joe, vlastné náboženstvo uctievajúce benzín či celý jeho gang, ktorý si strieka chróm do tváre. A samozrejme, aj každé auto, či už štvorkolesové, alebo pásové. Práve tých bolo vo filme použitých veľké množstvo. Z každého spravili dokonalý bojový stroj a skutočne každé bolo pojazdné.

 Immortan Joe Zdroj: youtube.com

Immortan Joe Zdroj: youtube.com

Všetko je to o detailoch

Detaily sú to, čo Miller vypiloval na majstrovskú úroveň. Toľko originálnych neopozeraných nápadov pokope sa len tak nevidí. Najviac sme ocenili scény s gitaristom, opravy áut počas jazdy a originálnu dynamickú kameru, ktorá robila skvelé nálety do akčných scén. O tú sa postaral John Seale, ktorý bol viackrát nominovaný na Oscara a jedného dokonca aj za prácu s kamerou získal.

Film je natočený viac-menej na ostro, za použitia kaskadérskych kúskov a skutočných výbuchov. Zelené plátno sa snažili obmedziť na minimum. Dodalo mu to tak obraz reálnosti a divák sa cíti, ako súčasť filmu. O napínavosť akcie sa postaralo aj skvelé dokreslenie hudbou. Skladateľ Junkie XL s ňou dotvoril tú správnu hustú atmosféru, pri ktorej tuhla krv v žilách.

Po dejovej stránke sme čakali skôr povrchný príbeh, ako to už býva pri hollywoodskych blokbusteroch zvykom. No aj v tomto ohľade Max prekvapil. Nejde síce o príbeh, ktorý by mohol byť nominovaný na nejakú cenu, ale rozhodne má svoju hĺbku. Zaujímavé je, že to nie je ani tak príbeh o Maxovi, ale o jeho spoločníčke. Občas sa zdá, že Imperator Furiosa dostáva v scénach viac priestoru, ako Max, ale je to len zdanie.

Furiosa a Max Zdroj: youtube.com

Furiosa a Max Zdroj: youtube.com

Správni herci

Dobrý scenár a réžia neznamená automaticky dobrý film. Dôležité je tiež obsadiť správnych hercov a práve kasting vyšiel na jednotku. Tom Hardy, čo by Max, je pre túto úlohu ako stvorený. Taktiež Charlize Theron, pre ktorú bola Furiosa výzvou, to zvládla so všetkými poctami. Ostatní ich v správnom svetle dopĺňali.

Určite by sme našli pár chýb, ale pri takomto filme to nikomu nevadilo. Všetko spolu ladí a trúfame si povedať, že to bude jeden z najúspešnejších filmov roka. Ďalším tohtoročným blokbusterom nasadil latku veľmi vysoko.

Foto: youtube.com, teasers-trailers.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Peter Mader
Moja Funpage

Peter Mader

Peter sa veľmi rád venuje turistike, fotografovaniu a tvorbe videí.Je filmový a seriálový nadšenec. Jeho záľubou je tiež produkovanie vlastnej hudby. Na portál SMEAKTUAL.sk prispieva fotodokumentáciou svojich výletov či zaujímavosťami zo sveta kinematografie.
Peter Mader
Moja Funpage
93%
93%
Šialená jazda

Poznáte ten pocit, keď si snažíte po filme vybaviť nejakú scénu, ktorá by sa mohla stať vašou obľúbenou, ale neviete sa rozhodnúť? Presne taký Mad Max je. Film ktorý chceme vidieť v kine znova

 • Akcia
  10
 • Réžia
  10
 • Napätie
  10
 • Príbeh
  7
Staršie príspevky:
Najzložitejšie origami ukazujú, že aj papier môže mať dušu

  Ako dať papieru dušu? Môžete na neho niečo napísať, môžete ho pokresliť alebo z neho môžete poskladať niečo, čo...

Zavrieť