Amerika stvorila najdrahšiu zbraň sveta. A tá úplne zlyhala so starou stíhačkou 

0

 

Vývoj trval 15 rokov a cena presahuje 400 miliárd dolárov. Najdrahšie bojové lietadlo sveta vstupuje do výzbroje Spojených štátov amerických. 

Malo by to byť najlepšie bojové lietadlo na svete, ktoré poslúži USA a spojencom na najbližšie desiatky rokov. F- 35 je neviditeľná stíhačka, ktorá má revolučnú konštrukciu a má podľa vývojáror poraziť akúkoľvek hrozbu. Začiatok je však poznačený množstvom chýb a zlyhaní. A tiež dvojnásobným navýšením rozpočtu.

Klinec do rakvy bol simulovaný súboj stíhačiek, ktorý F-35 prehrala. A to so známym lietadlom F-16. No a tá má svoje základy ešte v roku 1970. Prehru supermodernej stíhačky so „starým lietadlom“ musel vysvetľovať až Pentagon.

Ten uviedol, že F-35 nemala finálny softvér, pilot nemal špeciálnu prilbu, pomocou ktorej vie len pohľadom zacieľovať zbrane a nakoniec, že neviditeľná stíhačka nemala svoj špeciálny náter, aby zmizla z radaru.

F-35 (snímka:dailytech.com)

Napriek tomu všetkému to na projekt v očiach verejnosti neukazuje na úspech. Najmä ak sa jedná o najdrahší vývoj zbrane v histórii.

Nová stíhačka má navyše pomaly, už tento mesiac, prísť do armády USA v prvých exemplároch a zaraďovať sa do výzbroje. Bude vyrábaná vo viacerých variantoch a oproti exkluzívnemu Raptoru F-22, ktorý bude mať len USA, toto je projekt, ku ktorému dostanú prístup všetci spojenci.

Aj napriek tomu všetkému má F-35 už stovky predobjednávok (USA ich chce cez 2 tisíc v rôznych variantoch, vrátane špeciality, ktorá nahradí Harrier). Supermoderná stíhačka od spoločnosti Lockheed bude lietať aj v armáde Kanady, Veľkej Británie, Talianska, Turecka, ale aj Holandska či Nórska.

Zdroj: thetelegraph.co.uk

Snímky: aviationintel.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
Gay Moskva (snímka:youtube.com)
Gayom v Rusku? To nechcete zažiť

  Video ukazuje dvoch mladíkov, ktorí sa prechádzali po ulici a držali za ruky. Takmer ich napadli.  Pokrikovanie, vulgarizmy a...

Zavrieť