Amerika investuje miliardy dolárov. Do nových nukleárnych zbraní

0

 

Atómové bomby, nukleárne zbrane a všetko, čo môže hravo zničiť tento svet. Striktne utajené činnosti boli odhalené novinárom.

Udelenie prístupu do vysoko chránených budov, kde štáty pracujú na svojich utajovaných projektoch deštruktívnych zbraní, dostane málokto. Tentokrát sa to podarilo novinárom PBS NewsHour. Dostali sa do budovy neďaleko mesta Kansas City, ktorá spadá pod americkú NNSA (Správa národnej jadrovej bezpečnosti).

Po prvýkrát tak mali možnosť naživo vidieť vynovenú bombu B61-12.

Modernizácia a investície

Udržiavanie atómových zásob, prestavba výrobných zariadení či modernizácia starých zbraní. Ministerstvo energetiky, ktoré je za tieto náležitosti zodpovedné, ohlásilo plánované investície v celkovej výške 100 miliárd amerických dolárov.

Pantex Plant - nukleárna fabrika v USA Zdroj: nnsa.energy.gov

Pantex Plant – nukleárna fabrika v USA Zdroj: nnsa.energy.gov

Investícia by počas najbližších rokov mala zabezpečiť nahradenie stávajúcich komponentov jadrových zbraní a zlepšiť ich bezpečnosť či efektivitu. Chystaná investícia by mala upraviť aj skladové zásoby a zredukovať počet rôznych modelov bômb.

8 miliardová bomba B61

B61 je termonukleárna zbraň, ktorá existuje už od roku 1963. Táto bomba je prispôsobená tak, aby ju bolo možné prepravovať na podvozkoch nadzvukových lietadiel. Mnoho z týchto ničivých zbraní je rozmiestnených aj v Európe, v spoločenských krajinách NATO.

Do vývoja týchto bômb plánujú investovať astronomických 8 miliárd dolárov. Jednou z hlavných zmien na novej verzii B61-12 je pohyblivý chvost. Zatiaľ čo na starej bombe bol chvost a kormidlá pevne privarené a zoskrutkované, na novom modeli sú ovládateľné. Ovládanie a kormidlá boli vyvinuté pomocou firmy Boeing.

Práve nový ovládateľný zadok a pokročilé technológie, ktoré dokážu ovládať bombu, znášajú najväčšiu vlnu kritiky. Prezident Obama v roku 2010 totižto sľúbil, že sa do jadrového arzenálu nebudú zavádzať nové vojenské vymoženosti.

Vôbec prvý letecký test novej bomby si môžete pozrieť na tomto videu.

Aj Rusko investuje do svojich zbraní. Článok o ich technike a investíciách si môžete prečítať v článku Rusko ukázalo svoje tajné zbrane.

Zdroj: pbs.org

Snímky: pbs.org, reprofoto youtube.com, janes.com

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Oliver Duffek

Oliver Duffek

Spoluzakladateľ portálu SmeAktual.sk. Sleduje nové trendy, technológie či dianie v odvetví automobilov a motocyklov. Sem-tam zablúdi aj do zdravej výživy, sveta fitness či módnych vychytávok.Väčšinu svojho času venuje tejto práci, ktorá ho zároveň napĺňa.
Oliver Duffek
Staršie príspevky:
Púšť Atacama, snímka: Tomás Cuadra Ordenes
Púšť rozkvitla a dobila internet. Premenila sa na raj

  Neuveríte, že sa pozeráte na fotografie púšte, kde by v tom čase mal byť len piesok, kamene a prach. ...

Zavrieť