Na Slovensku začala fungovať kontroverzná služba, kvôli ktorej sa ľudia nenávidia a dokonca pri prostestoch horia autá. Zákazníci ju však milujú. 

Zhodou okolností sa mi v zahraničí tento týždeň stala nepríjemná udalosť, ktorá súvisí aj s aplikáciou Uber (viac o tejto appke v našom namakanom článku). Tá len nedávno začala prevádzkovať svoje služby aj na Slovensku. A môžem povedať – vďaka bohu.

Aby som ale dokončil môj šialený príbeh – vracal som sa zo Spojených štátov amerických a na letisku som chcel ešte kúpiť pár drobností, ktoré u nás nedostanete. Napríklad Reese’s, tie skutočne odporúčam.

No pri pokladni som zažil malý infarkt. Siahnem do tašky a obleje ma studený pot. Neviem totiž nájsť peňaženku. To je asi to posledné, čo chcete, aby sa vám tisíce kilometrov od Slovenska stalo.

Predavačka s veľmi škaredým pohľadom, nepochopením a hlúpou poznámkou (samozrejme, že to nebola Američanka) ide vrátiť môj tovar a ja v hlave rekapitulujem, či mám vôbec cestovný pas a či sa dostanem z krajiny.

Uber, (snímka:flickr.com/lafoodie)

Uber, (snímka:flickr.com/lafoodie)

A takto vyzerá človek, ktorý stratí všetko

Našťastie, nie som až tak hlúpy, aby som v jeden deň stratil pas aj peňaženku.

Lietadlo mi letí o tri hodiny, uvažujem, kedy som ju mal naposledy v rukách a kde som o ňu mohol prísť. A tak už v hlave rozmýšľam, že musím zablokovať kreditky, vybaviť si nový vodičský, občiansky (ten súčasný má aj tak fotku, kde mám ešte 16 a vyzerá ešte ako čitateľký preukaz do knižnice) a o koľko peňazí som prišiel. Síce nefajčím, ale v tej chvíli by som si zapálil.

Vtedy ma však „osvieti“ a spomeniem si, že som ju naposledy vyberal v hoteli, keď som si bral kufor z úschovne. A keď som išiel presne identifikovať ten môj, zabudol som si peňaženku na pulte.

Volám do hotela a recepčná mi oznámi, že ju našli a je tam. Určite nechcem riskovať to, aby mi celý obsah peňaženky posielali cez celý kontinent (ani netuším, či by to urobili, a tak poviem, že okamžite si idem po ňu).

Prídem k rade na taxík, ktorý je dlhý asi ako „šóra“ v Tescu, keď funguje jedna pokladňa, a je mi jasné, že takto to nestihem. Tak idem za prvým taxikárom na boku a poviem mu, kam chcem ísť a potom mi dopne, že veď ja vôbec nemám peniaze. Poviem mu, čo sa stalo a on mi pekne vysadí kufor a povie, že to počul už asi 100-krát a ukáže, ktorým smerom je rad na taxi.

Nechcel som sa s nikým hádať a vzbudzovať pozornosť najmä, ak stojím v Amerike na letisku, kde na vás pozerá asi tisíc kamier.

Dobre pozerám na hodiny, stratil som asi pol hodinu a aj keď je hotel asi 15 minút cesty, začínam si uvedomovať priority. A nová letenka, ktorú by som mimochodom aktuálne nemal z čoho zaplatiť, bude drahšia v prípade, že nestihnem lietadlo.

Ilustračná snímka - to, za odmenu, že ste už prečítali taký dlhý text.

Ilustračná snímka – to, za odmenu, že ste už prečítali taký dlhý text.

Ešteže máme tie mobily 

Vtedy si uvedomím, že používam aj Uber, ktorý som využil asi 1000-krát, ale vtedy mi to nenapadlo. Pri tejto appke totiž platíte vašou zaregistrovanou kartou – fyzické peniaze nepotrebujete.

A mám neskutočné šťastie. Prihlásim sa na Wi-Fi, zavolám vodiča a ten takmer ihneď príde. Päť minút nikdy netrvalo dlhšie. Ešte mi telefonuje, aby sa uistil, kde stojím, pretože Wi-Fi mi už vonku z budovi nefungovalo.

Vtedy som si okrem toho otestoval aj ďalšiu vlastnosť. Pri Uberi nemusíte mať spustenú celý čas datovú komunikáciu, čo je výhodné v zahraničí a najmä mimo EÚ, kde sú dáta extrémne drahé. Stačí si len taxi zavolať. Skvelé.

Nastúpim, vysvetlím, čo sa deje, chlapík sa zasmeje a upokojuje ma, že všetko v pohode stíhame. Vtedy som si v duchu myslel – no tebe sa to hovorí a mne takmer za dve a štvrť hodiny ide lietadlo.

Ok, šťastne dobehnem do hotela, kde stojí na recepcii muž, nie žena, s ktorou som telefonoval, a poviem, že som si tu nechal peňaženku. No ten mi povie, že tu nič také nemá. Pomyslel som si, že to je fakt hlúpy vtip a tak mu vysvetľujem, nech sa nepozerá do toho svojho systému, ale ide sa opýtať kolegov.

A tak po pár minútach sa s blbým úsmevom, ale najmä mojou peňaženkou vracia a po overení totožnosti si ju beriem a utekám späť k taxikárovi. Ten ma odnesie ihneď späť na letisko.

Na moje prekvapenie som celkom bez problémov stihol odovzdať kufor, prejsť kontrolou a ešte pred nástupom do lietadla kúpiť spomínané Reese’s.

Je to paradox, ale ak by mi nenapadlo si tie „hlúpe“ sladkosti kupovať hneď po príchode na letisko, ale až po bezpečnostných kontrolách, nestihol by som svoj let.

A navyše bol by som príšerne bezmocný, pokiaľ by som nepoužíval Uber.

Okrem toho, keď som prišiel do USA, cesta z letiska na hotel ma stála 35 dolárov. Zobral som si obyčajný taxík. No vtedy keď som zabudol peňaženku a išiel len Uberom, platil som 20 dolárov. Neuveriteľné…

A to sa mi potvrdilo už viackrát.

Existuje niečo lepšie? Zakážme to

Síce to v západnej Európe nie je zvykom, ale už ma jeden id*t raz povozil tak, že som musel na križovatke jednoducho vystúpiť a okamžite si zavolať iný taxík, inak by som neodletel.

Nemôžu za to všetci taxikári, no žiaľ existujú aj takí, čo sú schopní si vypýtať pri ceste z hlavnej stanice v Bratislave na letisko aj 50 eur. A ešte sa budú hádať, že to je v poriadku.

Práve Uber je neskutočná poistka, že sa vám toto nestane.

Vidíte presn, kadiaľ pôjde, ukáže vám predbežnú cenu a ak sa vám niečo nepáčilo, môžete sa okamžite sťažovať. A navyše ani nemusíte vedieť, kde stojíte, taxikár – teda vodič Uberu si vás nájde sám.

Na Slovensku už existuje aj „iniciatíva“, ktorá chce tejto službe zakázať podnikať. Má na Facebooku 118 like-ov. Nie som proti nim. Ja ich úplne chápem, že chcú rovnaké podmienky pre všetkých. Tiež by ma to mrzelo. Dokonca v septembri chystajú štrajk.

No ale rovnaké podmienky môžu mať, a to dokonca hneď. Stačí sa zaregistrovať ako vodič Uberu a jazdiť môžu do zbláznenia. To by však všetkým asi nevyhovovalo…  A tak je vždy jednoduchšie niečo zakázať, ako sa prispôsobiť pokroku.

Facebook
Twitter
Google+0
Linkedin0
E-Mail
Patrik Kováč
Podporte nás

Patrik Kováč

Robím to, čo ma baví, a preto som redaktorom portálu SmeAktual.sk
Patrik Kováč
Podporte nás
Staršie príspevky:
maxresdefault
Toto video deťom neukazujte. Pozrite si Mortal Kombat v reálnom živote

  Herná séria Mortal Kombat sa teší veľkej obľube u hráčov rôznych vekových kategórií. Svoju zásluhu na tom má hlavne...

Zavrieť